Csoportterápia

A csoportpszichoterápia, vagy csoportterápia a pszichoterápia egy sajátos formája, mely során a terapeuták a kliensek tagjait együtt kezelik. A terápiás beavatkozás a csoporton belüli kapcsolatok segítségével történik.

Az ember társas lény. Az egyéni fejlődés csoporton belül történik. A csoportélmény a tagok személyes fejlődését gazdagítja. A csoportban a tagok könnyebben ráláthatnak társas kapcsolataik mechanizmusaira, másokkal megélt érzelmeikre. Egymás érzéseinek felismerése az önismeret és mások megismerésének az alapja. Csoporthelyzetben a tagok kölcsönösséget, támogatást élnek át. A csoporttagok ösztönzik egymást a problémák megoldásában, szociális készségeik javításában.

A csoportterápiáknak számos formája létezik.

Megkülönböztetünk készségfejlesztő csoportokat: kommunikációs készséget fejlesztő csoport, agressziókezelő csoport, stresszkezelő csoport, relaxáxiós csoport, társas kapcsolatokat fejlesztő csoport, önismereti csoport…

A csoportpszichoterápiákat formái alapján is meghatározhatjuk. Leggyakoribb csoportok: pszichodráma csoport, analitikus csoport, kognitív terápiás csoport, sématerápiás csoport, viselkedésterápiás csoport, táncterápiás csoport, encounter csoport…